XXV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich Lubuskie 2019 odbędzie się w okresie od 3 czerwca do 23 sierpnia.Zawody finałowe zlokalizowano na terenie 7miejscowości lubuskich i 9 poza granicami województwa.Udział w niej weźmie ponad 4 000 zawodniczek i zawodników z całego kraju, których wspierać będzie ponad 1 000 szkoleniowców/opiekunów. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwać będzie blisko 550 sędziów. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej wspiera organizację tej imprezy.

Do rywalizacji przystąpi młodzież w kategorii juniora młodszego w: baseballu, golfie, hokeju na trawie, jeździectwie, kajakarstwie klasycznym i slalomowym, kolarstwie szosowym, torowym, MTB i BMX, lekkiej atletyce, łucznictwie, pięcioboju nowoczesnym, piłce nożnej kobiet, piłce siatkowej plażowej, pływaniu synchronicznym, piłce wodnej, skokach do wody, podnoszeniu ciężarów, rugby, strzelectwie, tenisie, triathlonie, wioślarstwie, wspinaczce sportowej i żeglarstwie. Medale mistrzostw Polski juniorów młodszych zostaną wręczone dla najlepszych zawodników w 211 konkurencjach. Rywalizacja w pływaniu, w 38 konkurencjach, toczyć się będzie o medale mistrzostw Polski juniorów, a turniej piłki nożnej chłopców odbędzie się w kategorii młodzików, o Puchar im. Kazimierza Deyny. Dla wielu uczestników zawodów finałowych, udział w olimpiadzie będzie pierwszym startem w karierze na imprezie tak wysokiej rangi mistrzowskiej.

Głównym celem sportowej rywalizacji jest selekcja wybitnych zawodników i objęcie najlepszych z nich kompleksowym programem szkolenia przez właściwe polskie związki sportowe. W bliższej perspektywie czasowej, zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanowią podstawę kwalifikacji do reprezentacji Polski na zawody międzypaństwowe juniorów młodszych i juniorów, w tym na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy oraz Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (rozgrywane co 4 lata). W dalszej perspektywie, najlepsi spośród uczestników olimpiad młodzieżowych walczyć będą medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategorii seniorów, jak też o nominacje do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie.

Organizatorem XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich jest Lubuska Federacja Sportu, na podstawie decyzji Ministra Sportu i Turystyki, który powierzył Województwu Lubuskiemu tę imprezę i w głównej części ją finansuje. Gospodarzem imprezy jest Marszałek Województwa Lubuskiego, dofinansowujący zawody finałowe oraz ceremonię otwarcia imprezy, która nastąpi 4 czerwca na parkurze Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie. Zamknięcie imprezy zaplanowano na dzień 23 sierpnia. 

Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, jako partner imprezy, dofinansowuje zakup sprzętu specjalistycznego do organizacji zawodów i dalszego szkolenia sportowego uzdolnionej młodzieży:m.in.komplet przeszkód skokowych do jeździectwa, maty łucznicze, tarcze i pistolety oraz bramę pneumatyczną do pięcioboju nowoczesnego, pomost do podnoszenia ciężarów, nakładki do stylu grzbietowego w pływaniu oraz motorówkę asekuracyjną do zabezpieczenia regat żeglarskich. Fundacja jest także współorganizatorem konferencji towarzyszącej imprezie pn. „25-lecie Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w 100-leciu Polskiego Komitetu Olimpijskiego”, która odbędzie się w Drzonkowie następnego dnia po uroczystym otwarciu imprezy.