XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych Śląskie 2020 odbędzie się w okresie od 30 stycznia do 8 marca. Zawody finałowe zlokalizowano na terenie 6 miejscowości śląskich i 2 poza województwem. Planowany jest udział ponad 1 140 zawodniczek i zawodników, których wspierać będzie 260 szkoleniowców i opiekunów. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwać będzie ok. 270 sędziów. Łącznie w imprezie uczestniczyć będzie blisko 1 700 osób. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej wspiera organizację tej imprezy.

Do rywalizacji przystąpi młodzież w wieku 12-21 lat, w kategorii juniora młodszego i juniora, w: biathlonie, curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim na torze długim i krótkim (short track), narciarstwie alpejskim i klasycznym (biegi, skoki, kombinacja norweska), snowboardzie i sportach saneczkowych. W programie olimpiady znajdują się również turnieje koszykarskie młodzików w rywalizacji województw. Medale mistrzostw Polski juniorów, juniorów młodszych i młodzików zostaną wręczone dla najlepszych zawodników w 148 konkurencjach. Dla wielu uczestników zawodów finałowych, udział w olimpiadzie będzie pierwszym startem w karierze na imprezie tak wysokiej rangi mistrzowskiej.

Organizatorem XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych jest Śląska Federacja Sportu, na podstawie decyzji Ministra Sportu, który powierzył Województwu Śląskiemu tę imprezę i w głównej części ją finansuje. Gospodarzem imprezy jest Marszałek Województwa Śląskiego, dofinansowując zawody finałowe oraz ceremonię otwarcia imprezy, która nastąpi 18 lutego w Wiśle, a także ceremonię zamknięcia zaplanowaną na 28 marca.

Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, jako partner imprezy, dofinansowuje zakup sprzętu specjalistycznego do organizacji zawodów i dalszego szkolenia sportowego uzdolnionej młodzieży w kilku sportach zimowych. Organizatorzy zaplanowali zakupić m.in. skuter roboczy narciarstwa klasycznego, przeszkody i elementy stałe do budowy toru snowboardowego SBS, kompletu tracz biathlonowych i mat strzeleckich, oraz zestawu profesjonalnych tyczek slalomowych do narciarstwa alpejskiego.