XXV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych Świętokrzyskie 2019 odbędzie się w okresie od 30 marca do 26 maja.Zawody finałowe odbędą się w: Bilczy, Chęcinach, Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Połańcu, Sielpi Wielkiej, Skarżysko Kamiennej, Starachowicach, Staszowie, Suchedniowie oraz poza województwem – Krakowie i Wieliczce. Rywalizować będzie 3 064 zawodniczek i zawodników z całego kraju, a uczestniczyć łącznie 4 238 osób. Fundacja LOTTOim. Haliny Konopackiej wspiera organizację tej imprezy.

Do rywalizacji przystąpi młodzież w kategorii juniora młodszego w 17 blokach sportów oraz w 2 w kategorii młodzika. Sporty objęte programem OOM to: badminton, boks, brydż sportowy, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, judo, piłka siatkowa, piłka ręczna, skoki na trampolinie, szachy, szermierka, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, zapasy kobiet oraz zapasy mężczyzn w stylu klasycznym i wolnym. Rywalizacja o medale obejmie 174 konkurencje w ramach mistrzostw Polski juniorów młodszych oraz 2 w kategorii młodzika. Dla wielu uczestników udział w olimpiadzie będzie pierwszym startem w karierze na imprezie tak wysokiej rangi mistrzowskiej.

Głównym celem sportowej rywalizacji jest selekcja wybitnych zawodników i objęcie najlepszych z nich kompleksowym programem szkolenia przez właściwe polskie związki sportowe. W bliższej perspektywie czasowej, zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanowią podstawę kwalifikacji do reprezentacji Polski na zawody międzypaństwowe juniorów młodszych i juniorów, w tym na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy oraz Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (rozgrywane co 4 lata). W dalszej perspektywie, najlepsi spośród uczestników olimpiad młodzieżowych walczyć będą medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategorii seniorów, jak też o nominacje do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie.

Organizatorem XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych jest Świętokrzyska Federacja Sportu, na podstawie decyzji Ministra Sportu i Turystyki, który powierzył Województwu Świętokrzyskiemu tę imprezę i w głównej części ją finansuje. Gospodarzem imprezy jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, dofinansowujący zawody finałowe oraz ceremonię otwarcia imprezy, która nastąpi 4 kwietnia w Kieleckim Centrum Kultury.

Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, jako partner imprezy, dofinansowuje zakup specjalistycznego sprzętu na potrzeby organizacji zawodów:m.in. trzech mat tatami do judo i jednej do zapasów, tablicy wyników i bramek do piłki ręcznej oraz wózków na piłki do siatkówki.