Udział w zawodach weźmie ponad 4 240 młodych sportowców (w wieku 12-19 lat) z całego kraju. Rywalizacja uzdolnionej młodzieży odbywać się będzie w okresie od 23 czerwca do 20 sierpnia 2017 r. Fundacja nasza wspiera organizację tej imprezy.

Do rywalizacji przystąpi młodzież w kategorii juniora młodszego – w 21 sportach – oraz juniora – w jednym sporcie. Dla wielu uczestników udział w olimpiadzie będzie pierwszym startem w karierze na imprezie tak wysokiej rangi mistrzowskiej. Zawody finałowe OOM będą jednocześnie mistrzostwami Polski juniorów młodszych (w 224 konkurencjach) w sportach: boks, golf, hokej na trawie, jeździectwo (skoki, ujeżdżenie i WKKW), kajakarstwo (klasyczne i slalomowe), kolarstwo (szosowe, torowe, MTB i BMX), lekka atletyka, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa plażowa, podnoszenie ciężarów, rugby, strzelectwo sportowe, wioślarstwo, łucznictwo, piłka wodna, skoki do wody, pływanie synchroniczne, triathlon i żeglarstwo. W pływaniu (w 38 konkurencjach) zawody OOM będą jednocześnie mistrzostwami Polski juniorów.

Głównym celem sportowej rywalizacji jest selekcja wybitnych zawodników i objęcie najlepszych z nich kompleksowym programem szkolenia przez właściwe polskie związki sportowe. W bliższej perspektywie czasowej, zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanowią podstawę kwalifikacji do reprezentacji Polski na zawody międzypaństwowe juniorów młodszych i juniorów, w tym na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy oraz Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (rozgrywane co 4 lata). W dalszej perspektywie, najlepsi spośród uczestników olimpiad młodzieżowych zdobywać będą medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategorii seniorów, jak też nominacje do reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie.

Organizatorem XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich – Mazowsze 2017 jest Unia Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza, na podstawie decyzji Ministra Sportu i Turystyki, który powierzył Województwu Mazowieckiemu tę imprezę i w głównej części ją finansuje. Gospodarzem imprezy jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, dofinansowujący zawody finałowe oraz ceremonię otwarcia imprezy, która nastąpi 14 lipca w Karolinie – mateczniku Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Ceremonia zamknięcia imprezy zaplanowana została na 20 sierpnia, po zakończeniu zawodów finałowych w żeglarstwie.  Do organizacji imprezy włączyła się nasza Fundacja, dofinansowując zakup specjalistycznego sprzętu sportowego na potrzeby organizacji zawodów, m.in. zeskoków do skoku wzwyż i skoku o tyczce, łodzi asekuracyjnej do szkolenia wioślarzy i kajakarzy na Wiśle, profesjonalnej aparatury pomiaru czasu na wyścigi kolarskie, tarcz laserowych do rozgrywania strzelania w pięcioboju nowoczesnym i wyrzutni trapowych na strzelnicę sportową oraz tablicy wyników do podnoszenia ciężarów.

Zawody finałowe odbędą się na obiektach sportowych całego regionu Mazowsza w: Jabłonnie, Karczewie, Kozienicach, Nowym Dworze Mazowieckim, Ostrołęce, Pionkach, Płocku, Poczerninie, Pruszkowie, Pułtusku, Siedlcach, Warszawie i Zegrzu oraz w innych regionach kraju w: Bydgoszczy, Drzewicy, Jaśle, Kruszwicy i Skierniewicach.