07.02.2024

Do Fundacji dotarł niedawno bardzo budujący list, przesłany przez jedną ze Stypendystek Programu 65 na 65 realizowanego przez nas w roku akademickim 2021/2022. Program skierowany był do 65-ciu studentów, wyróżniających się wiedzą, doświadczeniem oraz zaangażowaniem w projekty naukowe. Obok wsparcia stypendialnego uczestnicy mieli okazję wziąć udział w cyklu spotkań integracyjnych i warsztatowych, które okazały się fantastyczną okazją do wymiany doświadczeń, oraz zdobycia nowych inspiracji.

Autorką listu, którego treść przedstawiamy poniżej jest Zofia Smoleń. Dzięki przekazanej relacji mamy kolejne powody do satysfakcji ze zrealizowanego Programu. Jak widać pozostały po nim nie tylko dobre wrażenia, ale także pozytywny wpływ na realizację przyszłych projektów naszych stypendystów.

 

Zofia Smoleń podczas warsztatów stypendialnych

Zofia Smoleń podczas warsztatów stypendialnych

 

List od Zofii Smoleń

W 2021 Fundacja LOTTO zorganizowała z okazji swojego 65-lecia stypendium dla 65 osób utalentowanych w różnego typu obszarach technologii. Miałam szczęście załapać się w dziedzinie statystyki, jako ówczesna studentka kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne na SGH w Warszawie. Szczerze mówiąc, czułam trochę syndrom impostora wśród osób, które budowały roboty, protezy i zajmowały się fizyką kwantową. Teraz już być może bym się tak nie czuła, jako że dzięki stypendium Fundacji mogłam zbudować MindMatch.pl – chatbota, który rozpoznaje objawy zaburzeń psychicznych i dopasowuje pacjentowi psychoterapeutów najlepszych w leczeniu tych zaburzeń.

Poza grillem, kajakowaniem po Zalewie Zegrzyńskim i galą na Zamku Królewskim, dostaliśmy też 18 000 zł na cele naukowe. Ja zdecydowałam się wydać tą kwotę na kontynuację swojej nauki statystycznej – czyli studia magisterskie z Data Science na Ecole Polytechnique i HEC Paris (w Paryżu jak można się domysleć). Studia pozwoliły mi zgłębić nowocześniejsze i bardziej skomplikowane narzędzia statystyczne – Machine Learning, Deep Learning i w tym przede wszystkim Natural Language Processing, które okazało się być kluczowe dla mojego dalszego rozwoju.

Natural Language Processing to ta dziedzina do której się zalicza ChatGPT, mechanizm który sam proponuje dalsze słowa maila, autokorekta w klawiaturze telefonu, czy Google Translate. Jeden z bardziej użytecznych obszarów sztucznej inteligencji, który zajmuje się klasyfikacją języka ludzkiego, generowaniem języka ludzkiego, przetwarzaniem stylu języka ludzkiego i zasadniczo mieleniem języka ludzkiego na każdą stonę. Jest też podstawą wszystkich chatbotów, które przyjmują otwarte wypowiedzi.

Właśnie dlatego że na Ecole Polytechnique i na HEC Paris miałam szansę poznać podstawy NLP, zdobyłam narzędzia do stworzenia MindMatch – chatbota dopasowującego psychoterapeutów pacjentom. Po co to robię? Nie jest tak łatwo znaleźć odpowiedniego psychologa lub psychoterapeutę. Większość osób próbuje kilka razy zanim znajdzie odpowiedniego. Dlaczego tak jest? Zazwyczaj chodzi o brak zaufania w skuteczność metod stosowanych przez psychoterapeutę. Często ten brak zaufania ma swoje podstawy – skuteczność metod (głównie chodzi o nurty psychoterapeutyczne) waha się od zaburzenia do zaburzenia. Przykładowo, nurt kognitywno behawioralny sprawdza się najlepiej dla depresji i ADHD, ale dla zaburzeń lękowych już raczej nurt psychodynamiczny. Zatem jeżeli pacjent pójdzie do psychoterapeuty, który korzysta z nurtu niezbieżnego z zaburzeniem psychicznym, to najprawdopodobniej będzie niezadowolony z terapii.

 

Zofia Smoleń podczas warsztatów stypendialnych

Zofia Smoleń podczas warsztatów stypendialnych

 

Jak to robię? Przede wszystkim koduję korzystając z umiejętności zdobytych na studiach (na które poszłam między innymi dzięki Fundacji LOTTO). Poza tym mam wspólniczkę – Patrycję Machno. Patrycja jest na 5 roku medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Łącząc jej medyczną wiedzę z moją umiejętnością tworzenia modeli sztucznej inteligencji, zbudowałyśmy i opublikowałyśmy chatbota. Razem budujemy bazę psychologów i psychoterapeutów oraz robimy co możemy aby docierać do coraz szerszej grupy pacjentów. Zatrudniamy osoby, które pomagają nam w promocji i w rozbudowie strony. Mimo, że nie jest to duży biznes jeszcze, już zajmuje nam dużo czasu i energii, ale dzięki temu każdy pacjent, który znajdzie dzięki nam terapeutę jest dla nas czystą radością.

Jak działa chatbot? W pierwszej kolejności analizuje opis samopoczucia wysłany przez pacjenta wykorzystując opensourcowy model sztucznej inteligencji o architekturze Transformer (najpopularniejszy z Large Language Models) i rozpoznaje objawy zaburzeń psychicznych. W dalszej kolejności grupuje te objawy w zaburzenia psychiczne za pomocą drzewa decyzyjnego i dopasowuje psychoterapeutów, którzy wykorzystują nurty terapeutyczne o potwierdzonej skuteczności w leczeniu rozpoznanych zaburzeń. Chatbota można wypróbować tutaj, a jego działanie (dla ciekawskich) jest w pełni opisane tutaj.

Jestem bardzo wdzięczna za to co mogłam zbudować dzięki Fundacji LOTTO. Zamierzam rozwijać MindMatch zarówno od strony biznesowej i impactowej, jaki i technologicznej. Chcę aby coraz więcej osób miało dostęp do dobrej terapii i możliwości leczenia zaburzeń psychicznych, psychoterapeuci mogli się rozwijać w dziedzinach, które ich interesują, a chatbot działał coraz lepiej i lepiej. Niech te 18 000 zł zainwestowane we mnie przez Fundację zwróci się z odsetkami społeczeństwu.

 

Zofia Smoleń podczas warsztatów stypendialnych

Zofia Smoleń podczas warsztatów stypendialnych

 

Dziękujemy za przekazaną wiadomość i zapraszamy pozostałych stypendystów do dzielenia się informacjami o obecnych działaniach.
Relacja z wami jest dla nas nadal bardzo inspirująca!

 

W materiale wykorzystano zdjęcia ze spotkania warsztatowego stypendystów programu 65 na 65 – Jachranka, maj 2022 r. (foto: Ewa Milun-Walczak)