02.06.2021

Do 30 maja w Sali Kompozytor w Muzeum Fryderyka Chopina można było podziwiać aż trzy rękopisy polskiego kompozytora – jeden muzyczny oraz dwa listy.

Prezentowany na wystawie list do Auguste’a Franchomme’a został napisany w maju 1848 roku w Londynie, pochodzi więc z czasu, kiedy Chopin za namową swojej uczennicy Jane Stirling wybrał się w tournée po Wielkiej Brytanii w nadziei na zagranie licznych koncertów przynoszących zyski finansowe. Kompozytor pisze w nim do przyjaciela, że wynajął w Londynie piękny, duży pokój, w którym może zaczerpnąć powietrza i grać. Cieszy się również z pierwszego na Wyspach słonecznego dnia.

O drugim z listów prezentowanych na pokazie wiemy niewiele, tak samo z resztą jak o jego adresacie. Henri Nouguier to dość tajemnicza, nie rozpoznana jeszcze dobrze postać w życiorysie Chopina. W swoim krótkim liście Fryderyk zwraca się do niego – podobnie jak do Franchomme’a – określeniem Chérissime („Najdroższy”), co może świadczyć o tym, że pozostawali w bardzo dobrych relacjach, być może przyjacielskich.

Zakup oryginalnych listów Chopina do Auguste’a Franchomme’a oraz Henri’ego Nouguiera był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Fundacji LOTTO im. H. Konopackiej. Goście z Totalizatora Sportowego oraz Fundacji odwiedzili Muzeum na specjalnym oprowadzaniu w miniony poniedziałek.