XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich Śląskie 2018 odbędzie się w okresie od 28 czerwca do 19 sierpnia. Zawody finałowe zlokalizowano na terenie 15 miast śląskich i 7 poza granicami województwa. Udział w niej weźmie ponad 4 400 zawodniczek i zawodników z całego kraju, których wspierać będzie ponad 1 000 szkoleniowców. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwać będzie blisko 550 sędziów. Fundacja LOTTO wspiera organizację tej imprezy.

Do rywalizacji przystąpi młodzież w kategorii juniora młodszego w: baseballu, golfie, hokeju na trawie, jeździectwie, kajakarstwie klasycznym i slalomowym, kolarstwie szosowym, torowym, MTB i BMX, lekkiej atletyce, łucznictwie, piłce nożnej kobiet, piłce ręcznej, piłce plażowej, pływaniu synchronicznym, piłce wodnej, skokach do wody, podnoszeniu ciężarów, rugby, strzelectwie, wioślarstwie, triathlonie i żeglarstwie. Medale mistrzostw Polski juniorów młodszych zostaną wręczone dla najlepszych zawodników w 144 konkurencjach. Rywalizacja w pływaniu, w 38 konkurencjach, toczyć się będzie o medale mistrzostw Polski juniorów, a turniej piłki nożnej chłopców odbędzie się w kategorii młodzików, o Puchar im. Kazimierza Deyny. Dla wielu uczestników zawodów finałowych, udział w olimpiadzie będzie pierwszym startem w karierze na imprezie tak wysokiej rangi mistrzowskiej.

Głównym celem sportowej rywalizacji jest selekcja wybitnych zawodników i objęcie najlepszych z nich kompleksowym programem szkolenia przez właściwe polskie związki sportowe. W bliższej perspektywie czasowej, zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanowią podstawę kwalifikacji do reprezentacji Polski na zawody międzypaństwowe juniorów młodszych i juniorów, w tym na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy oraz Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (rozgrywane co 4 lata). W dalszej perspektywie, najlepsi spośród uczestników olimpiad młodzieżowych walczyć będą medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategorii seniorów, jak też o nominacje do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie.

Organizatorem XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich jest Śląska Federacja Sportu, na podstawie decyzji Ministra Sportu i Turystyki, który powierzył Województwu Śląskiemu tę imprezę i w głównej części ją finansuje. Gospodarzem imprezy jest Marszałek Województwa Śląskiego, dofinansowujący zawody finałowe oraz ceremonię otwarcia imprezy, która nastąpi 6 lipca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zamknięcie imprezy zaplanowano na dzień 21 września.

Fundacja LOTTO, jako partner imprezy, dofinansowuje zakup sprzętu specjalistycznego do organizacji zawodów i dalszego szkolenia sportowego uzdolnionej młodzieży: m.in. tyczki, płotki i przeszkody lekkoatletyczne, maty łucznicze, tarcze strzeleckie i pistolety laserowe, tablica wyników do piłki wodnej, pomost i sztangi do podnoszenia ciężarów, ponton zabezpieczający zawody żeglarskie, czy kosiarki do trawy na boiska do piłki nożnej i rugby.