06.06.2019

Na obiektach sportowych województwa lubuskiego rozpoczęła się rywalizacja młodych sportowców startujących w zawodach finałowych XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich Lubuskie 2019. Do walki o medale mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych przystąpi ponad 4 000 zawodniczek i zawodników. Jako pierwsi walkę o medale rozegrali pięcioboiści.

Uroczyste otwarcie lubuskiej olimpiady, z pełnym ceremoniałem olimpijskim, odbyło się na hipodromie jeździeckim Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie-Zielonej Górze. Ceremonia otwarcia OOM była połączona z otwarciem Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 22. Impreza miała bardzo uroczysty charakter, z udziałem znanych zielonogórskich olimpijczyków i zaproszonych gości, m.in. wiceprezesa PKOL – Mieczysława Nowickiego, medalisty olimpijskiego w kolarstwie szosowym oraz Dariusza Goździaka – mistrza olimpijskiego w pięcioboju nowoczesnym. Poczet flagowy tworzyli m.in. Marcin Horbacz i Lucjan Błaszczyk. Pochodnię ze zniczem wnieśli Tomasz Kucharski i Małgorzata Książkiewicz, a zapalenia znicza olimpijskiego dokonał młody pięcioboista Tomasz Kasperczak.

Tegoroczna Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jubileuszowa edycja tej sztandarowej imprezy sportu młodzieżowego w Polsce. Przypada ponadto w roku jubileuszu 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który od wielu lat sprawuje oficjalny nad nią patronat honorowy. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej wspiera organizację imprezy. Potwierdzeniem tego wsparcia było przekazanie organizatorom, w czasie ceremonii otwarcia, symbolicznego vouchera na zakup sprzętu specjalistycznego do organizacji zawodów.

Rywalizacja uzdolnionej młodzieży obejmuje 33 bloki sportów, w których czeka na zawodników 245 kompletów medali, a zawody potrwają do 17 sierpnia. Jako pierwsi rywalizację rozegrali młodzi pięcioboiści, którzy poza swoimi startami, mogli obserwować walkę nieco starszych kolegów i koleżanek startujących w Mistrzostwach Europy do lat 22. Pierwszymi i największymi sukcesami mogli się cieszyć reprezentanci województwa łódzkiego i mazowieckiego, którzy zdobyli najwięcej punktów – po 109,50. Klasyfikację klubową w pięcioboju nowoczesnym wygrali zawodnicy MKS Jedynka Łódź – 71,00 pkt, przed gospodarzami ZKS Drzonków – 55,00 pkt i UKS Atut Częstochowa – 45,00 pkt.

Szczegółowe informacje i wyniki współzawodnictwa młodzieży w ramach olimpiady można śledzić na stronie www.oom2019.zgora.pl/.