17.03.2019

W programie XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych odbyły się także …. turnieje koszykarskie. W Bochni rywalizowały dziewczęta, a w Krakowie – chłopcy. W obu turniejach finałowych wystąpiło po 8 reprezentacji wojewódzkich (złożonych z zawodników do lat 14), wyłonionych po wcześniejszych eliminacjach.

Wśród dziewcząt, w finałowym pojedynku, po dramatycznym meczu i decydującej akcji w ostatnich jego sekundach, reprezentacja województwa łódzkiego pokonała faworyzowane Mazowsze 55:54. Na trzecim miejscu uplasowały się koszykarki Pomorza, po zwycięstwie nad Wielkopolską 80:46.

W finale turnieju chłopców aż takich emocji nie było. Najlepszymi okazali się koszykarze z Wielkopolski, prowadzący już po pierwszej kwarcie różnicą 16 punktów, którzy ostatecznie zwyciężyli Zachodniopomorskie 97:60. Medal brązowy wywalczyli koszykarze ze Śląska, pokonując Pomorze 67:63.

MVP turnieju zostali wybrani Wiktoria Stasiak z Łódzkiego i Jan Śmiglak z Wielkopolski.