02.02.2018

1 lutego br. na terenie województwa podkarpackiego rozpoczęła się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych. Rywalizować w niej będzie ponad 1 100 zawodniczek i zawodników z całego kraju, w kategorii juniora młodszego i juniora.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to najważniejsza impreza krajowa w sporcie młodzieżowym. Startują w nich najlepsi zawodnicy w różnych sportach,w kategorii wiekowej juniora młodszego i w wybranych dyscyplinach w kategorii juniora. Zdobywają punkty dla swojego województwa, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej województw i klubów.

OOM rozgrywana jest w trzech blokach:

• sporty zimowe
  • sporty halowe
  • sporty letnie

Tegoroczne zawody finałowe OOM w sportach zimowych odbędą się na terenie Podkarpacia i Małopolski. Przez 36 dni, na terenie 7 miast, w 13 dyscyplinach, rywalizować będzie ponad 1100 najlepszych zawodniczek i zawodników z całej Polski. Gospodarzem XXIV OOM w sportach zimowych jest Województwo Podkarpackie, a głównymi organizatorami: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Federacja Sportu. Fundacja LOTTO jest Partnerem wydarzenia. To już drugi rok zaangażowania naszej Fundacji we wsparcie sportu młodzieżowego w Polsce. Realizujemy to poprzez dofinansowanie zakupu wybranego specjalistycznego sprzętu sportowego do organizacji zawodów, który po imprezie służył będzie szkoleniu utalentowanej młodzieży.

Finały OOM stanowią podsumowanie systemu szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a realizowanego przez polskie związki sportowe oraz wojewódzkie federacje sportu.

Blok dyscyplin zimowych OOM obejmuje 13 sportów:

• biathlon,
  • curling,
  • hokej na lodzie,
  • łyżwiarstwo figurowe,
  • łyżwiarstwo szybkie tor długi,
  • łyżwiarstwo szybkie tor krótki (shorttrack),
  • narciarstwo alpejskie,
  • biegi narciarskie,
  • skoki narciarskie,
  • kombinacja norweska,
  • saneczkarstwo,
  • snowboard,
  • koszykówka.

Pierwsza Olimpiada w sportach zimowych na terenie województwa podkarpackiego odbyła się w 2005 roku. Tegoroczna edycja jest już czwartą, która gościć będzie w tym regionie.Areny, na których walczyć będą młodzi sportowcy są zlokalizowane w Sanoku, Ustrzykach Dolnych, Stalowej Woli i Łańcucie oraz na terenie Małopolski:w Zakopanem, Krynicy-Zdroju i Kościelisku.

Pierwsi zawodnicy rozpoczęli rywalizację w dniu 1 lutego (łyżwiarstwo szybkie w Sanoku), a ostatni zakończą ją 8 marca br. (curling w Krynicy-Zdroju). Oficjalna Ceremonia Otwarcia XXIV OOM w sportach zimowych odbędzie się w dniu 7 lutego w Sanoku.