14.02.2024

O tym, że Aleksandrę warto obserwować wiemy już od dawna. Bohaterka dzisiejszego wpisu, brała udział w naszym Jubileuszowym Programie Stypendialnym 65/65 realizowanym w roku akademickim 2021/2022. Teraz została wyróżniona przez Magazyn Forbes – ma miejsce na liście 24 kobiet, które warto obserwować w 2024 roku. Cytujemy i podkreślamy dlaczego.

“Aleksandra Pasich – pilotka, absolwentka Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. W Aero Design East, organizowanych w USA największych na świecie zawodach dla studentów lotnictwa, wraz z zespołem zdobyła złoty medal. Jej badania mają szansę zrewolucjonizować sektor lotniczy. Model lądowania samolotów, który opracowała, nie tylko jest najkorzystniejszy pod kątem bezpieczeństwa, ale też znacznie redukuje zużycie paliwa i emisję CO2 oraz pozwala na skrócenie lotu o 35 km i 7 min. oraz oszczędność 310 kg paliwa przy każdym locie”.

Aleksandrze gratulujemy fantastycznego osiągnięcia i życzymy spełnienia kolejnych, nie tylko naukowych ambicji.

Przy tej miłej okazji zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego program stypendialny, w którym znajdziecie także fragment wypowiedzi Aleksandry. Przekonajcie się co ją urzekło!