XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych Małopolska 2019 odbędzie się w okresie od 3 lutego do 3 marca. Zawody finałowe zlokalizowano na terenie 11 miejscowości małopolskich. Zaplanowano udział w niej 1 140 zawodniczek i zawodników, których wspierać będzie 240 szkoleniowców i opiekunów. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwać będzie blisko 290 sędziów i 200 organizatorów bezpośrednio dbających o prawidłowy przebieg rywalizacji. Fundacja LOTTO wspiera organizację tej imprezy.

Do rywalizacji przystąpi młodzież w wieku 12-21 lat, w kategorii juniora młodszego i juniora, w: biathlonie, curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim na torze długim i krótkim (short track), narciarstwie alpejskim i klasycznym (biegi, skoki, kombinacja norweska), snowboardzie i sportach saneczkowych. W programie olimpiady znajdują się również turnieje koszykarskie młodzików w rywalizacji województw. Medale mistrzostw Polski juniorów, juniorów młodszych i młodzików zostaną wręczone dla najlepszych zawodników w 156 konkurencjach. Dla wielu uczestników zawodów finałowych, udział w olimpiadzie będzie pierwszym startem w karierze na imprezie tak wysokiej rangi mistrzowskiej.

Głównym celem sportowej rywalizacji jest selekcja wybitnych zawodników i objęcie najlepszych z nich kompleksowym programem szkolenia przez właściwe polskie związki sportowe. W bliższej perspektywie czasowej, zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanowią podstawę kwalifikacji do reprezentacji Polski na zawody międzypaństwowe juniorów młodszych i juniorów, w tym na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy oraz Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (rozgrywane co 4 lata). W dalszej perspektywie, najlepsi spośród uczestników olimpiad młodzieżowych walczyć będą o medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategorii seniorów, jak też o nominacje do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie.

Organizatorem XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych jest Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej, na podstawie decyzji Ministra Sportu i Turystyki, który powierzył Województwu Małopolskiemu tę imprezę i w głównej części ją finansuje. Gospodarzem imprezy jest Marszałek Województwa Małopolskiego, dofinansowujący zawody finałowe oraz ceremonię otwarcia imprezy, która nastąpi 23 lutego w Zakopanem, a także ceremonię zamknięcia zaplanowaną na początek kwietnia.

Fundacja LOTTO, jako partner imprezy, dofinansowuje zakup sprzętu specjalistycznego do organizacji zawodów i dalszego szkolenia sportowego uzdolnionej młodzieży w kilku sportach zimowych. Organizatorzy zaplanowali zakupić m.in. profesjonalny zestaw bramek startowych do pomiaru czasu w konkurencjach sprinterskich narciarstwa biegowego, urządzenia do pomiaru czasu w sportach saneczkowych, łyżwiarstwie szybkim i narciarstwie alpejskim, jak też tyczki slalomowe i snowboardowe oraz bramki hokejowe i zestaw nagłośnienia do organizacji zawodów biathlonowych.