22.09.2022

Wrzesień na całym świecie jest miesiącem świadomości nowotworów u dzieci, których symbolem jest wstążka w kolorze złotym. Stąd nazwa ogólnopolskiej Kampanii, realizowanej przez koalicję organizacji pozarządowych, działających w obszarze onkologii dziecięcej, której celem jest zwrócenie uwagi na rolę i potrzebę wsparcia psychospołecznego rodziny w chorobie nowotworowej dziecka wobec wyzwań i trudności, z którymi mierzą się wszyscy jej członkowie.

Każdego roku w Polsce u około 1200 dzieci diagnozuje się nowotwór. Przewlekła choroba dziecka zmienia życie całej rodziny na wiele lat – w wymiarze mentalnym, emocjonalnym, społecznym, finansowym. Dlatego potrzebuje ona wsparcia psychologów i pedagogów od momentu diagnozy, aż do zakończenia choroby, a nawet znacznie dłużej.

Odważ się pomagać

Wydarzenie “Odważ się pomagać” to event sportowo-charytatywny dedykowany szefom firm, organizowany w ramach Kampanii Złotej Wstążki przez Fundację “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Odbędzie się w sobotę 24 września 2022 w Warszawie, w godz. 11-13.30 na Torze Służewiec w tzw. Parku Angielskim. Partnerem wydarzenia jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. Ambasadorzy wyzwania to chodziarz, mistrz olimpijski z Tokio – Dawid Tomala oraz Łukasz Różański – pięściarz, Mistrz Polski w wadze ciężkiej.

W ramach wyzwania prezesi i dyrektorzy firm podejmą się realizacji niecodziennych wyzwań, jak kąpiel w wannie z lodem, strzelanie do tarczy, spinning czy zjedzenie robaków. By móc zdobyć Mistrzostwo w pomaganiu muszą spośród 10 dyscyplin zrealizować co najmniej trzy, a następnie przez tydzień aktywnie pozyskiwać środki na rzecz dzieci chorych onkologicznie na założonych przez Fundację wirtualnych skarbonkach. Środki zebrane przez uczestników zostaną przekazane na wsparcie psychospołeczne dla dzieci chorych na nowotwory i ich bliskich.

– Dziecko z chorobą nowotworową ma w sobie coś ze sportowca. Każdego dnia musi walczyć ze swoją słabością, nie tracąc wiary w sukces, koncentrując się na długofalowym celu. Dla sportowca jest to mistrzostwo, dla dziecka: życie – mówi Anna Apel, prezes zarządu Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. – Dlatego zachęcamy wszystkich prezesów i dyrektorów, którzy chcą połączyć zacięcie sportowe z pozytywną rywalizacją do udziału w “Odważ się pomagać”. To sposób, by dać dzieciom i ich bliskimi siłę do walki z nowotworem.

Wrześniowa Kampania Złotej Wstążki i wyzwanie “Odważ się pomagać” to okazja dla firm do okazania wsparcia i solidarności z dziećmi z chorobą nowotworową oraz ich bliskich.