02.05.2018

Na obiektach sportowych Wielkopolski rozpoczęła się rywalizacja młodych sportowców uczestniczących w zawodach finałowych XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych. Do walki o medale mistrzostw Polski w kategorii juniora młodszego przystąpi ponad 2 600 zawodniczek i zawodników.

Znicz olimpiady zapłonął w sali sportowo-widowiskowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu Zalesewie. W sztafecie olimpijskiej z pochodnią biegli mistrzowie olimpijscy: wioślarze Michał Jeliński i Natalia Madaj-Smolińska oraz młociarz Szymon Ziółkowski. Zapalenia znicza XXIV OOM Wielkopolska 2018 dokonał mistrz olimpijski w rzucie młotem w towarzystwie ubiegłorocznego mistrza OOM w skokach na trampolinie Kasjana Kaczmarka. Ceremonię otwarcia OOM uświetnił Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, a w poczcie flagowym z flagą olimpijską maszerowali kolejni wielkopolscy olimpijczycy: kajakarka Izabela Dylewska, wioślarz Marek Łbik i zapaśnik Władysław Stecyk.

Rywalizację młodzieżową halowej olimpiady rozpoczęli sportowcy w dyscyplinach: taekwondo olimpijskim w Zalesewie, gimnastyce artystycznej w Szamotułach i  gimnastyce na trampolinie w Poznaniu. Jako kolejni wystartowali młodzi szermierze w Koninie oraz szachiści w Sypniewie k. Jastrowia. W gimnastyce na trampolinie największe sukcesy odnieśli gospodarze z AZS-AWF Poznań, zwyciężając w klasyfikacji klubowej oraz Wielkopolska w klasyfikacji województw. Sportowcy wielkopolscy zdominowali także rywalizację w taekwondo olimpijskim. 8 złotych i 4 srebrne medale wywalczyli reprezentanci OŚ AZS Poznań, zwyciężając w klasyfikacji klubowej, a wraz z innymi klubami z tego regionu w klasyfikacji wojewódzkiej zdobyli łącznie aż 456 pkt, przy 208 pkt zdobytych przez sportowców warmińsko-mazurskich i 115 pkt przez reprezentantów Mazowsza.

W finałowych zawodach w Szamotułach najwięcej medali (12) zdobyły reprezentantki PTG Kraków, stając na podium we wszystkich układach gimnastycznych. 6-dniowy turniej szermierczy w Koninie rozpoczęli szabliści. Indywidualne tytuły mistrzowskie w tej broni zdobyli Roksana Bartosz (Dragon Łódź), po zwycięstwie 15:11 z Emilią Rowińską (AZS-AWF Warszawa) i Franciszek Nowak (AZS-AWF Warszawa), po zwycięstwie 15:11 nad Jakubem Broniszewskim (MUKS Victor Warszawa). W turniejach drużynowych szablistów zwyciężyły zespoły KKSz Konin w kategorii dziewcząt i MUKS Victor wśród chłopców.

Tegoroczne zawody finałowe OOM w sportach halowych trwać będą do 10 czerwca. Fundacja LOTTO, jako Partner imprezy, dofinansowuje zakup wybranego specjalistycznego sprzętu sportowego do organizacji zawodów w trzech sportach: badmintonie, judo i skokach na trampolinie. Po zakończeniu imprezy sprzęt ten będzie przekazany do szkolenia utalentowanej młodzieży z Wielkopolski.