08.02.2019

Na obiektach sportowych województwa małopolskiego rywalizują młodzi sportowcy startujący w zawodach finałowych XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych Małopolska 2019. Do walki o medale mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych przystąpi ponad 1 100 zawodniczek i zawodników. Rywalizować będą w 156 konkurencjach sportowych. Pierwsze medale zostały już rozdane.

Na stokach Jaworzyny Krynickiej rozegrano Mistrzostwa Polski w kategorii juniora w narciarstwie alpejskim. Rywalizowano w 4 konkurencjach K i M (slalom, slalom gigant i super gigant oraz kombinacji alpejskiej). Największe sukcesy odnieśli alpejczycy … z Warszawy, zdobywając aż 9 medali (na 24 możliwe do zdobycia), w tym 7 złotych (na osiem). Klasą dla siebie była 20-letnia Zuzanna Czapska, reprezentantka NKN Warszawa, odnosząc komplet 4 zwycięstw, we wszystkich konkurencjach kobiet! Studentka Politechniki Warszawskiej była zdecydowaną faworytką, zwłaszcza że niedawno zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata w Mariborze. Sposób w jaki zdominowała rywalizację w zawodach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zasługuje na pełne uznanie.

Równie udanie wystartował w krynickich zawodach kolega klubowy Z. Czapskiej, Filip Szadkowski – zdobywca dwóch złotych medali. Siódmy złoty medal dla Mazowsza zdobył Leon Glanc z WKN Warszawa, a ostatni złoty medal w tych zawodach, jedyny dla Małopolski, wywalczył Szymon Bębenek z AZS Zakopane.

Uroczyste otwarcie małopolskiej olimpiady, z pełnym ceremoniałem olimpijskim, odbędzie się w sobotę 23 lutego w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Rywalizacja potrwa do 3 marca. Jako kolejni rywalizować będą (w dniach 11-14 lutego) alpejczycy w kategorii juniora młodszego. Ich zawody odbędą się na trasie FIS na Palenicy w Szczawnicy.

Szczegółowe informacje i wyniki współzawodnictwa młodzieży w ramach olimpiady można śledzić na stronie www.olimpiada.malopolska.pl.