21.04.2023

Wraz z pracownikami Totalizatora Sportowego przygotowaliśmy Ziemię na jej dzień! W ramach Programu wolontariackiego „Kumulacja Dobrej Woli – Z naturą gramy fair play” przeprowadziliśmy szereg różnorodnych działań.

Z okazji Dnia Ziemi, 19 kwietnia wolontariusze Fundacji LOTTO włączyli się w pierwszą (ale mamy nadzieję, że nie ostatnią) akcję sadzenia drzew oraz sprzątania lasu. Ponad 50 osób, pracowników naszej firmy, Fundacji LOTTO oraz spółek zależnych, ramię w ramię podjęło działania zwiększające bioróżnorodność i ochronę klimatu.

Pojechaliśmy do Leśnictwa Łęka w Nadleśnictwie Drewnica. Leśnicy przygotowali odpowiednie miejsce, sadzonki drzew oraz przeszkolili nas i wspierali w pracach. Wspólnie posadziliśmy 4 tysiące sadzonek sosny, czyli 0,7 hektara lasu. Posadzone przez nas drzewa w przyszłości będą pochłaniały około 3,3 tony dwutlenku węgla rocznie. Dodatkowo posprzątaliśmy las oraz znajdujące się w nim zbiorniki wodne. Na zakończenie usiedliśmy wspólnie przy ognisku.

Uruchomiliśmy także edycję specjalną wolontariatu pracowniczego dla pracowników oddziałów Totalizatora Sportowego. W akcję zaangażowały się 4 oddziały, które zorganizowały swoje projekty:

Oddział Białystok
Pracownicy zorganizowali projekt pn. „sprzątaMY las! Łączymy przyjemne z pożytecznym.” – posprzątali las w Nadleśnictwie Knyszyn. Jak sami mówią chcieli przywrócić piękno w naszym otoczeniu. Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Las, który posprzątali był zanieczyszczony śmieciami, które są niebezpiecznie dla zwierząt, roślin.

Oddział Katowice
15 kwietnia w ramach programu oddział Katowice zorganizował piknik ekologiczny pt. „Pamiętając o Wczoraj, Dziś zadbajmy o Jutro”. Celem pracowników było uczczenie pamięci Koleżanek i Kolegów, których już niestety nie ma między nami i zadbanie o ekologiczną przyszłość dzieci i wnuków. Piknik zrealizowali dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Katowice i Leśnictwa Zadole. Wydarzenie rozpoczęło się od edukacji na temat sadzenia drzew i roli, jaką pełnią one w zachowaniu równowagi ekologicznej. W trakcie pikniku pracownicy posadzili ponad 3000 drzew, które stanowią cenny wkład w ochronę środowiska naturalnego. W ramach projektu pracownicy przygotowali także tablicę pamiątkową, którą zawieszą w biurze oddziału Katowice.

Oddział Bydgoszcz
Pracownicy oddziału Bydgoszcz w ramach programu zorganizowali akcję obejmującą sprzątanie lasu i sadzenia drzew w Nadleśnictwie Bydgoszcz. Wydarzenie odbyło się 18 kwietnia. Wolontariusze w ramach programu zaplanowali także promocję codziennego życia w zgodzie z naturą poprzez segregację odpadów, a także zbiórkę makulatury i plastiku, która trwała od 10 do 21 kwietnia. Motywacją wolontariuszy do zorganizowania akcji była ochrona lokalnego lasu przed degradacyjną działalnością człowieka, a także chęć pogłębiania ekologicznej świadomości wśród pracowników Totalizatora Sportowego.

Oddział Kraków
Pracownicy z oddziału Kraków zaplanowali akcję zwiększającą świadomość mieszkańców o dbaniu o czystość powietrza oraz zwiększaniu populacji owadów zapylających pn. „Flower Power”. 20 kwietnia dystrybuowali wśród mieszkańców Krakowa oraz Nowego Sącza rośliny antysmogowe oraz kwiaty miododajne. Wolontariusze dodatkowo uświadamiali mieszkańców o pozytywnym działaniu roślin i kwiatów na środowisko, ekosystem i zdrowie za pomocą specjalnie przygotowanych ulotek i tabliczek.

Wydarzenia, oprócz niewątpliwego aspektu proekologicznego były także wyjątkową okazją do integracji pracowników.

Gorąco zachęcamy do kolejnych działań, które pomogą naszej Ziemi.