21.02.2020

W amfiteatrze w Wiśle zainaugurowano XXVI Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w sportach zimowych Śląskie 2020. Ceremonii zapalenia znicza olimpijskiego dokonali znakomici skoczkowie narciarscy pochodzący z Beskidów, uczestnicy Pucharu Świata: Piotr Żyła z Wisły (wielokrotny medalista mistrzostw świata) i Kinga Rajda ze Szczyrku (rekordzistka Polski w długości skoku – 128 m!). Wśród gości obecnych na inauguracji tej najważniejszej imprezy sportu młodzieżowego w Polsce był m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, który dokonał symbolicznego otwarcia imprezy, w towarzystwie przedstawiciela gospodarzy regionu. W imieniu Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej, partnera organizatora imprezy – Śląskiej Federacji Sportu, voucher na zakup specjalistycznego sprzętu sportowego do organizacji zawodów finałowych, na ręce prezesa Krzysztofa Koniusza, przekazał Jan Krypa, koordynator programu „Olimpiady Młodzieżowe”.

Na arenach sportowych olimpiady miała miejsce arcyciekawa rywalizacja w kilku sportach. Na trasach biegowych Wisły Kubalonki rozegrano zawody finałowe OOM w biathlonie i biegach narciarskich, w Szczyrku natomiast, na skoczni Skalite, rywalizowali skoczkowie narciarscy, a na trasie FIS ze Skrzycznego – alpejczycy.

Wśród biathlonistów brylowali reprezentanci Polski na tegoroczne III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w Lozannie, głównie z dwóch najlepszych polskich ośrodków biathlonowych: BKS WP Kościelisko/SMS Zakopane i MKS Karkonosze Jelenia Góra/SMS Szklarska Poręba.

Klasą dla siebie w kategorii juniorów młodszych byli: Anna Nedza-Kubiniec z Kościeliska i Konrad Badacz ze Szklarskiej Poręby (oboje zdobyli po 3 złote medale). W rywalizacji juniorów dominował Jan Guńka z Kościeliska (2 złote i srebrny medal), 3-krotnie przybiegając przed Marcinem Zawołem ze Szklarskiej Poręby – pierwszym polskim młodzieżowym mistrzem olimpijskim z Lozanny, co należy uznać za sporą niespodziankę. Wśród juniorek 3-krotnie najszybszą była Daria Gembicka z UKS Lider Katowice.

Nie mniej ciekawa rywalizacja toczyła się na innych arenach sportowych olimpiady, w biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim i skokach narciarskich. Szczegółowe wyniki zamieszczone są na stronie organizatora www.oomslask2020.pl