27.12.2017

W dniu 22.12.2017 r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Radkowicach gm. Chęciny pracownicy kieleckiego oddziału Totalizatora Sportowego przekazali strażakom Zestaw Ratownictwa Medycznego PSP R1 dofinansowany przez  Fundację LOTTO.

Celem pozyskania sprzętu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Radkowic, z terenu gminy Chęciny, jak również osób korzystających z naszych dróg.

– Jest to niezbędny sprzęt do ratowania życia i zdrowia ludzkiego bardzo potrzebny w akcjach ratowniczo-gaśniczych do udzielenia pomocy poszkodowanym, którego dotychczas nasza jednostka nie posiadała na swoim wyposażeniu. Pozyskany sprzęt to Torba medyczna (plecak) PSP R1  z zestawem do tlenoterapii, Szyny Kramera do unieruchomienia złamań lub zwichnięć kończyn osoby poszkodowanej, Deska Pediatryczna do transportu, ewakuacji przeznaczona dla dzieci, Kamizelka Kendricka KED to kamizelka stabilizująca do transportu rannego z podejrzeniem urazu kręgosłupa z miejsc trudno dostępnych oraz Fantom, który posłuży do celów edukacyjno-szkoleniowych dzieci, młodzieży szkolnej, dorosłych oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Nasza jednostka znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr. 763 oraz w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr. S7 gdzie często dochodzi do wypadków komunikacyjnych, stąd pomysł na doposażenie w taki właśnie sprzęt – mówi Kamil Prędota Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Radkowicach.

– Otrzymaliśmy sprzęt, który powinna posiadać każda jednostka OSP. To właśnie ochotnicy często pojawiają się jako pierwsi na miejscach wypadków i udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej.

W ubiegłym roku udało nam się pozyskać deskę ortopedyczną natomiast biorąc pod uwagę, że z roku na rok przybywa samochodów i niestety w wypadkach coraz częściej udział biorą dzieci zdecydowaliśmy się na doposażenie w deskę pediatryczną – mówi Łukasz Gajos Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Radkowicach.

– Cieszę się, że ten sprzęt trafił właśnie do straży z Radkowic. OSP Radkowice znajdują się bardzo blisko drogi ekspresowej oraz wojewódzkiej. Niestety niejednokrotnie dochodzi tam do wypadków drogowych do których wzywani są druhowie ze wspomnianej jednostki. Sprzęt jaki dzisiaj otrzymali strażacy z pewnością poprawi stan wyposażenia OSP, a także przyczyni się do tego, że strażacy będą mogli w bardziej profesjonalny sposób przeprowadzać akcje ratunkowe i udzielać pomocy osobom poszkodowanym – mówi Tomasz Zbróg dyrektor Totalizatora Sportowego Oddział Kielce.

Podczas spotkania strażacy przeprowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy przy użyciu otrzymanego sprzętu.