27.09.2017

Na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego 3 miast: Wrocławia, Katowic i Gdańska odbył się Festiwal sportu dla dzieci Wannado. To międzynarodowa inicjatywa sportowa zapoczątkowana przed siedmioma laty w Czechach, obecna od ubiegłego roku w Polsce. Fundacja LOTTO podjęła się roli partnera strategicznego dla organizatora Festiwalu – Fundacji Pasjonaci Życia z Bielska-Białej.

Inicjatywa ma zachęcać najmłodszych do uprawiania sportu, a rodzicom pomóc w wyborze najlepszego sportu dla ich dzieci. W tym roku Festiwal odbył się w trzech miastach, najpierw we Wrocławiu, a następnie w Katowicach i Gdańsku. Na każdej z tych imprez do aktywności fizycznej zachęcali dzieci trenerzy miejscowych klubów sportowych i znani mistrzowie sportu. Stanowiska promocyjne przez nich przygotowane (w każdej miejscowości po ponad 30 klubów i 45 stanowisk sportowych) odwiedziło łącznie prawie 5 tysięcy uczestników. Wśród tak wielu możliwości, każdy mógł znaleźć najbliższą i najciekawszą dla siebie formę aktywności. Dzieci mogły spróbować swoich sił np. w piłce nożnej, koszykówce i siatkówce, ale i hokeju na lodzie, czy rugby, a także w rzadziej pokazywanych w telewizji sportach, takich jak strzelectwo, łucznictwo, aikido, jiu-jitsu, curling, czy biathlon. Wszystkie cieszyły się dużym powodzeniem.

Sport jest dla wszystkich. Starych i młodych, kobiet i mężczyzn, chudych i grubych. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – przekonywał we Wrocławiu gość festiwalu Rafał Kubacki, znakomity przed laty judoka, mistrz świata i odtwórca filmowej roli Ursusa w polskiej ekranizacji „Quo vadis”.

W Gdańsku np. dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa rugby. Dzieci z dużym zachwytem chwytały za popularne „jajo” i pod okiem trenerów Ogniwa Sopot uczyły się podstawowych zasad gry. – To dyscyplina ogólnorozwojowa , rugby mogą uprawiać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Bardzo chcielibyśmy, aby dzieci garnęły się do uprawiania rugby – stwierdził Jarosław Hodura, były zawodnik i trener Ogniwa Sopot, prowadzący zajęcia w programie Fundacji – Kumulacja Aktywności.

W Katowicach promowała sport dla dzieci szkoła snowboardowa z Mysłowic. – Uczymy jeździć na desce snoboardowej już trzyletnie dzieci. Mamy sprzęt dostosowany do możliwości takich maluchów oraz odpowiednio przygotowanych instruktorów – mówiła Anna Ackerman z Extreme Homies School.